• Питання про легалізацію зброї в Україні в зв’язку з ростом злочинності піднімається громадськістю дуже часто. Найпопулярнішим питанням з приводу зброї на сьогоднішній день є, хто і як може отримати дозвіл на придбання і використання травматичної зброї. В українському законодавстві чітко розмежовано коло осіб, які можу мати ліцензію на зброю. Існує наказ Міністерства внутрішніх справи «Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, перевезення і використання вогнепальної, пневматичної, холодну і охолощенну зброю, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї і вибухових матеріалів »№ 622 від 21.08.1998 року, який регулює всі питання пов’язані отримання дозволу, придбанням зброї і його використанням.
  Громадяни України можуть придбати газову зброю з 18 років, мисливську гладкоствольну зброю з 21 року, а мисливську нарізну з 25 років. Необхідно що б у охочого отримати дозвіл на зброю не було судимостей і психічних захворювань. У свою чергу, право на травматичну зброю мають певні категорії громадян, це:
  • народні депутати України;
  • співробітники судової системи та їх близькі родичі
  • співробітники правоохоронних органів та їх близькі родичі
  • військовослужбовці (крім тих, які проходять строкову службу в армії);
  • журналісти штатні і позаштатні;
  • особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві;
  • члени громадських формувань, долучені до охорони громадського порядку і державного кордону;
  • держслужбовці, які мають необхідні категорії та ранги.
  Короткоствольну вогнепальну зброю в нашій країні заборонено згідно ст. 223 Кримінального кодексу України, винятком є лише силовики.
  Для всіх інших громадян, хто хоче отримати дозвіл на мисливську вогнепальну зброю необхідно зробити ряд дій:
   придбати і встановити сейф (його наявність повинен перевіряти дільничний поліцейський);
   Пройти медогляд і отримати довідку форми 127/о;
   Пройти навчання і здати іспит;
  Подати документи на отримання дозволу на придбання зброї в місцеве відділення МВС (заява на ім’я керівника органу МВС, картку, яка заповнюється безпосередньо у відділенні МВС, медичну довідку, довідку про відсутність судимості, оригінал + копію паспорта з фотографіями, договір страхування на 3 роки) .
  Оплатити квитанції, які надасть інспектор (квитанцію про оплату за реєстрацію зброї близько 200 грн.).
  Очікуємо перевірки МВС і отримуємо дозвіл на покупку мисливської гладкоствольної зброї, після чого можемо придбати зброю, яку після придбання необхідно зареєструвати в органах МВС, де інспектор за кілька днів проводить реєстрацію зброї, після чого видає дозвіл на право носіння зброї. Варто пам’ятати про те, що даний дозвіл дійсний 3 роки, після чого його термін дії необхідно продовжувати.
  Процедура з отриманням дозволу на вогнепальну нарізну зброю практично така ж, але під час оформлення дозволу в органах МВС повідомити про це інспектору, він зробить копії з ваших документів, а з оригіналами ви підете ви в районне відділення дозвільної системи, а в обласне або міське управління дозвільної системи МВС.
  Дозвіл на газову зброю видається за тим же принципом, тільки більш спрощена процедура, для якої необхідно буде надати заяву, дві фотографії, медична довідка та надати для огляду саме газову зброю.

  Безумовно, всі бажаючі мати засіб захисту дивляться в бік травматичної зброї (на сьогоднішній день це самий затребуваний вогнепальний засіб захисту), але оскільки мати його можуть тільки згадані вище категорії осіб, процедура для отримання дозволу на травматичну зброю трохи складніше. Вам необхідно стати членом однієї із зазначених вище категорій. Найпростіші способи, це стати журналістом, штатним/позаштатним або ж членом громадських формувань, долучених до охорони громадського порядку і державного кордону.

  Для отримання дозволу на травматичну зброю зокрема в місті Києві Вам необхідно мати:
  1. довідку про відсутність судимості;
  2. ксерокопію паспорта та ідентифікаційного коду;
  3. медичну довідку про стан здоров’я форми 127 / о;
  4. довідку з сертифікованого тиру, про те, що ви вивчили курс матеріальної частини спеціальних засобів і виконали практичні стрільби;
  5. дві фотографії формату 3х4;
  6. в разі, якщо ви журналіст – ксерокопію посвідчення журналіста, завірену головним редактором газети, довідку з газети, про те, що ви дійсно перебуваєте в газеті, свідоцтво про реєстрацію ЗМІ;
  7. якщо ви член громадського формування – аналогічний пакет документів для членів громадського формування.

  Весь цей пакет документів необхідно подати в орган дозвільної системи в місті Києві, в головний відділ, який знаходиться на вулиці Єреванській і там же написати заяву відповідного зразка, який Вам нададуть.
  Після чого, необхідно очікувати в районі місяця і після цього Ви отримаєте дозвіл на придбання травматичної зброї, так звану «зеленку на травмат», а після придбання спеціального засобу не забудьте його зареєструвати все в тій же дозвільну систему.

  На сьогоднішній день, в мережі інтернет є багато пропозицій з «допомоги» вам отримати дозвіл на придбання травматичної зброї. Ціна таких сумнівних послуг перебуває в районі 400 доларів і терміни по виготовленню дозволу на придбання зброї від двох тижнів, після чого ви самостійного вибираєте і купуєте травматичний пістолет, який за вас зареєструють і поставлять на облік. Ціни на саму травматичну зброю, а саме пістолети стартують від 8000 грн. і в середньому до 25000 грн. за одну одиницю.
  Найпопулярнішими на ринку України є два травматичні пістолети, це старий і всім відомий пістолет Макарова «ПМ», який був проведений ще в 70-их року і перероблений під травматичну зброю «ПМ Вій» і сучасні пістолети марки «Форт», які поступаються ПМУ в зручності носіння, оскільки перевершують його в розмірах, але в той же час «Форт» більш сучасний і новий, купую в 2018 році пістолет марки «Форт», він швидше за все буде виробництва того ж 2018 року.

  Звичайно, можна обійтися і без сторонньої допомоги для отримання зазначеного дозволу, тоді вам необхідно знайти можливість стати журналістом або вступити в громадське формування, долучених до охорони громадського порядку і державного кордону, а так само виконати всі зазначені дії для отримання зброї. Варіант зробити все самостійно, природно краще, в зв’язку з тим, що ви будете впевнені в законності вашого дозволу і прозорості процедури його отримання. Ви вивчите матеріальну частину поводження зі зброєю, відвідаєте тир, а так само це буде зайвим приводом розуміння серйозності ставлення до зброї, і в такому випадку ваші витрати для отримання дозволу на носіння вогнепальної зброї складуть з урахуванням всіх довідок до 1500 грн.
  Продовження дозволу на зберігання і використання травматичної зброї необхідно проводити кожні три роки, процедура не складна, проходить все в тих же дозвільних центрах МВС, перелік документів можна дізнатися безпосередньо у інспектора. В цілому, пакет документів буде дуже стандартним: копії документів ідентифікують особу, старий дозвіл на зброю, все та ж довідка 127 / о, документ підтверджує рід діяльності (журналіст або член громадського формування), довідка про несудимість та фотографії.
  На законодавчому рівні відсутні чітко встановлені норми з приводу правил зберігання та носіння травматичної зброї. У цьому випадку за принципом аналогії права можна керуватися Інструкцією затвердженої Міністерством внутрішніх справ України про «правила транспортування, зберігання і заборону на носіння в зарядженому стані» від 02.11.2001 року. Але в цілому, в разі спірних ситуацій це питання вирішиться тільки на розсуду суду, оскільки зазначена інструкція призначена для правоохоронних органів і регламентує правила поводження з вогнепальною табельною зброєю. Тому, чи носити з собою травматичну зброю по вулиці, тримати в автомобілі або ще десь – кожен вирішує самостійно.
  Так само під час реєстрації зброї існує така процедура, як відстріл травматичної зброї для внесення гільз і самого травматичної зброї в реєстр, але як показує практика, по відстріляних гільз в кращому випадку можна визначити марку пістолета і тільки в самих рідкісних випадках модель, але не конкретний екземпляр. Хоча і цієї інформації буде достатньо для того, що б правоохоронним органам провести перевірку в разі протиправних дій зі зброєю по всім особам, на яких зареєстровано певну зброю в певному районі, особливо, якщо це не дуже великий населений пункт.

  Перейдемо до одного з найважливіших моментів, з якими ви зіткнетеся під час володіння травматичною зброєю, це відповідальність за наслідки неправильного застосування такої зброї. Відповідальність і санкція за порушення регулюється Кримінальним кодексом України. Всі ми чули про поняття необхідної самооборони, а оскільки ми розглядаємо володіння травматичною зброєю тільки як засіб самооборони, зупинимося на цьому детальніше.
  Необхідна самооборона – це дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного замаху шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідної і достатньої в цій обстановці для негайного відвернення чи припинення замаху, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної самооборони. Кримінальний кодекс відносить необхідну самооборону до обставин, що виключають кримінальне діяння.
  Згідно ч. 3 ст. 36 Кримінального кодексу України перевищенням меж необхідної оборони визнається умисне заподіяння тому, хто посягає, тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту.
  Важливо розуміти, в яких випадках і ситуаціях використання травматичної зброї можна розцінювати як необхідну самооборону, а в яких, як її перебільшення.
  Навіть під час складання іспиту в тирі Вас проінструктують про те, що для самозахисту заборонено наносити постріли нападнику в область голови або паху, якщо нападе дівчина ще й в область грудей.

  Згідно постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про необхідну оборону» від 26 квітня 2002 №1, щоб встановити наявність або відсутність ознак перевищення меж необхідної оборони, суди повинні враховувати не тільки відповідність або невідповідність знарядь захисту і нападу, а й характер небезпеки, який погрожував особі, і обставини, які могли вплинути на реальне співвідношення сил, зокрема: місце і час нападу, його раптовість, неготовність до його відбиття, кількість нападників і тих, хто захищався, їх фізичні дані (вік, стать, стан здоров’я) та інші обставини. Суд повинен з’ясувати, чи мала особа, яка захищалася, реальну можливість ефективно відбити суспільно небезпечне посягання іншими засобами із заподіянням нападникові шкоди, необхідної і достатньої в конкретній обстановці для негайного відвернення чи припинення посягання.
  Отже, при вирішенні питання про наявність ексцесу (крайній захід) оборони необхідно встановити наявність необхідної оборони як такої. Відсутність необхідної оборони знаменує відсутність можливості її ексцесу. Ексцес оборони може бути здійснений тільки навмисне, необережне перевищення меж необхідної оборони не тягне кримінальної відповідальності.
  У відповідність з Кримінальним кодексом ексцес оборони тягне за собою кримінальну відповідальність лише при нанесенні тому хто посягає, тяжкої шкоди: смерті або тяжкого тілесного ушкодження. За нанесення іншої шкоди кримінальна відповідальність не настає.
  Тобто, якщо при захисті свого життя було застосовано травматичну зброю і нападнику заподіяно ушкодження:
  • яке загрожувало його життю в момент зазіхання;
  • через якого відмовив який-небудь орган або його функція;
  • психічне захворювання;
  • інший розлад здоров’я, поєднаний зі стійкою втратою працездатності не менше як на одну третину, або переривання вагітності;
  • непоправно знівечене обличчя
  особа, яка застосувала таку травматичну зброю, буде нести відповідальність згідно з Кримінальним кодексом України у встановленому законом порядку.
  Більш того, правомірним слід вважати застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів незалежно від того, якої тяжкості шкода заподіяна тому, хто посягає, якщо вона здійснена для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення. Тобто при зазначених обставин нападу ексцес оборони взагалі неможливий.
  Якщо ж говорити про межі необхідної самооборони простими словами, то засоби захисту повинні відповідати певним умовам, при яких відбувається напад.
  Так само не варто забувати про момент, коли законодавець сам дозволяє використовувати травматичну зброю. Згідно ч. 5 ст. 36 КК України не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди , яку заподіяно тому, хто посягає.
  Проаналізувавши судову практику в частині необхідної самооборони, можна прийти до висновку, що суди виправдовують обвинуваченого, якщо необхідним чином буде доведено, що він дійсно був жертвою і використовував зброю як крайній захід самооборони. Це може бути або чисельна перевага нападників, або тілесні ушкодження, які були завдані, або ж явний умисел на заподіяння шкоди. Доказом явного наміру на заподіяння шкоди можуть бути показання свідків, письмові погрози або інші обставини і будь-які інші докази, які будуть вказувати на явну загрозу життю і здоров’ю людина, котра обороняється. Так само необхідної самообороною буде вважатися використання зброї в квартирі або будинку людини, що обороняється, якщо було скоєно замах на життя і здоров’я його, його рідних і близьких.
  Наші адвокати допоможуть у погодженні отримання дозволу на травматичну зброю. У випадку застосування зброї, вчиненого в стані необхідної оборони – доведуть слідству невинуватість та правомірність такого застосування.